Tallinna Ettevõtluskonkurss tähistab juubelit
Tallinna Strateegiakeskus korraldab igal sügisel linna ettevõtjatele konkursi, et tõsta esile pealinna säravamaid ettevõtjaid ja ettevõtluse arendajaid. Sel aastal toimub ettevõtluskonkurss juba kahekümnendat korda, olles Eesti üks vanemaid tunnustuskonkursse omas valdkonnas.
Kandideerida saab kuni 10. septembrini seitsmes põhikategoorias: aasta parim ettevõtlust või turismi soosiv kinnisvara arendusprojekt, ettevõtetevaheline koostööprojekt, alustav ettevõte, turismitegu, töökohtade looja, ökouuendus ja tulevikulahendus.
Lisaks põhikategooriatele antakse koostöös Tallinna Tehnikaülikooli, Tallinna Ülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ja sihtasutusega Eesti Rakenduskõrgkoolid üle ka eriauhinnad aasta parimatele rakenduslikele teadustöödele. 27. septembril toimuval pidulikul galal tunnustatakse kõiki Tallinna ettevõtteid ja kuulutatakse välja konkursi võitjad.
Tallinna ettevõtlusdirektor Kalle Killar leiab, et linna ettevõtluskonkurss on rohkem kui lihtsalt auhindade jagamine.
„See on tunnustus neile, kes julgevad kõndida ettevõtluse rada, mis nõuab mitte ainult oskust luua, vaid ka oskust kohaneda. Kategooriate kaupa tunnustame neid, kes on olnud teejuhtideks muutuvas keskkonnas, olgu selleks siis uuenduslikud kinnisvaraarendused, sünergilised koostööprojektid, alustavad ettevõtted või jätkusuutlikud turismiteod. Need ettevõtjad on tõestanud, et edu seisneb võimes seista silmitsi väljakutsetega ning näha neis võimalusi,“ ütles Killar.
„Samas püüame tunnustada mitte ainult nende saavutusi, vaid ka nende pühendumust ühiskonna ja keskkonna paremaks muutmisele. Me usume, et ettevõtlusel on vastutus toetada tervikuna kestlikku arengut. Tänased otsused kujundavad homset päeva. Tunnustama peab ettevõtjaid, kes mitte ainult ei järgi trende, vaid loovad neid ise, juhindudes samas keskkonnasäästlikest põhimõtetest. Kutsugem üles üksteist mitte ainult konkureerima, vaid ka koos tegutsema, luues seeläbi jätkusuutlikku homset,“ rõhutas ettevõtlusdirektor.
Konkursile on oodatud osalema kõik Tallinna ettevõtted, kes on aastaga oma valdkonnas midagi märkimisväärset korda saatnud. Näiteks toonud turule uue huvitava toote või teenuse, loonud oma tegevusega ühiskonnale lisaväärtust või saanud valmis ägeda koostööprojekti. Oma kandidatuuri saab üles seada Tallinna Ettevõtluspäeva kodulehel, see ei võta väga palju aega ega ole keeruline.
Eelmise aasta „Särava startija“ tiitli võitnud Rakett69 Teadusstuudiod asutajaliige Kristi Märtin tunnistab, et nad mõtlesid väga pikalt, kas kandideerida. „Õnneks tund enne konkursi lõppu saatsime avalduse teele ja võitsime! Soovitan kõikidel Tallinna ettevõtetel tutvuda tingimustega ja kui te neile vastate, siis tuld!“ julgustab ta.
Lidl Eesti juhatuse liige Liina Kippasto aga ütles, et kaupluseketi ülesanne täita kõik poed töötajatega ja värvata korraga 900 inimest oli tõeline väljakutse. „Oleme tänulikud kõikidele inimestele, kes meid tundmatu tööandja ja uue tulijana Eesti jaekaubandusturul usaldasid. Tallinna Ettevõtluskeskuse aasta töökohtade looja auhind oli tunnustus kogu Lidli meeskonnale. Lidl jätkab edaspidigi laienemist ning uute hästi tasustatud töökohtade loomist nii Tallinnas kui ka mujal Eestis. Julgustame kõiki ettevõtteid uusi väljakutseid vastu võtma ja konkursil osalema,“ lisas Kippasto.
Tallinna Ettevõtluskonkursi 2023. aasta kategooriad:
Kandideeri 2023. aasta arendusprojekti auhinnale, kui oled valmis saanud kinnisvaraarenduse, mis aitab kujundada kaasaegset, ettevõtlust või turismi soosivat linnaruumi ja luua atraktiivset elukeskkonda. Eelmisel aastal osutus selles kategoorias võitjaks Kaamos Kinnisvara AS oma Avala ärikvartalis Polarise maja arendamise eest. Ettevõtte tegevjuht Taimo Murer julgustab ka teisi konkursil osalema.
„Kõikide meie arenduste märksõnad on „kaasaegsus“, „keskkonnasäästlikkus“ ja „energiatõhusus“. Kui ka teie ettevõttes hinnatakse neid väärtusi, julgustame teid osalema Tallinna Ettevõtluskonkursil!“ ütles Murer. Varasematel aastatel on arendusprojektidest žürii ära võlunud veel Vanasadama kruiisiterminal ja katusepromenaad (AS Tallinna Sadam), Lurichi maja (Mainor Ülemiste AS), Noblessneri sadamalinnaku arendus (BLRT Grupp AS), Eesti Ajaloomuuseumi elamuslik ajalookeskus Maarjamäel (Eesti Ajaloomuuseum), aga ka mitme väiksema arendaja õnnestumised.
Kandideeri 2023. aasta koostööprojekti auhinnale, kui oled valmis saanud projekti, mis on ellu viidud sarnast majandushuvi jagavate ettevõtjate, teadus- ja arendusasutuste ja/või kolmanda sektori organisatsioonide koostöös ning mille tulemusel on suur potentsiaal saavutada majanduslikku edu. Eelmisel aastal osutus selles kategoorias võitjaks korduspakendite koostöömudeli rakendamine Ülemiste Citys. Varasematel konkurssidel on koostööprojektidega silma paistnud Intelligentse Transpordi Koostöövõrgustik (ITS Estonia, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit), Global Virtual Solutions (Marketing Communication Alliance OÜ, SA Tallinna KultuuriKatel ja Eventech OÜ) ja Iseauto (AuVe Tech OÜ, Tallinna Tehnikaülikool ja ABB AS).
Kandideeri 2023. aasta särava startija auhinnale, kui oled Tallinnas alustanud äritegevusega viimase kolme aasta jooksul, et linn saaks tunnustada sinu ettevõtlikkust, uuendusmeelsust ja kiiret arengut. Aastal 2022 võitis selle kategooria Kvark Unicornland, kes on rohkem tuntud Rakett69 Teadusstuudiote nime all. Varasematel aastatel on säravaid starte teinud IT- ja logistikasektoris tegutsev Sixfold OÜ, keerulistele tarkvara erilahendustele keskendunud arendusettevõte Srini OÜ, tööstuslike masinate ja seadmete paigaldusega tegelev Smartcraft OÜ; tarkvaraarenduse, IT-konsultatsiooni ja küberturvalisuse pakkuja Catapult Labs OÜ jt.
Kandideeri 2023. aasta turismiteo auhinnale, kui oled sel aastal ellu viinud projekti, mis on toonud Tallinnale turismisihtkohana lisaväärtust ja suurendanud selle tuntust. Eelmise aasta võitja selles kategoorias oli Eesti Uisuliit, kes korraldas Tallinnas iluuisutamise tiitlivõistlused 2022. Varasematel aastatel on pälvinud tunnustust Eesti Kergejõustikuliit, kes tõi Tallinna U23 ja U20 Euroopa meistrivõistlused, sihtasutus Eesti Meremuuseum Paksu Margareeta muuseumi-külastuskeskuse eest, Fotografiska Tallinn, Eesti Jalgpalli Liit UEFA superkarikafinaali Tallinna toomise eest, aga ka Pagari tänaval asuvate KGB vangikongide avamine, mille eestvedajaks oli Kistler-Risto Eesti SA.
Kandideeri 2023. aasta töökohtade looja auhinnale, kui oled loonud viimase aasta jooksul Tallinnas või selle lähiümbruses vähemalt kümme uut töökohta ja tegevuse laienemisega on kaasnenud investeeringud. Aastal 2022 osutus parimaks töökohtade loojaks Lidl Eesti OÜ. Varem on selle tunnustuse pälvinud mitmel korral Bolt Technology OÜ ja TransferWise Ltd, samuti Pipedrive OÜ. Kuid tarkvara- ja IT-firmade kõrval on selles kategoorias edu saavutanud ka näiteks kosmeetikatoodete tootja OÜ Eurobio LAB ning kuulmisseadmete tootja Widex Eesti OÜ.
Kandideeri 2023. aasta ökouuenduse auhinnale, kui oled loonud uuenduslike lahendustega tuntavat positiivset mõju keskkonnale, edendanud säästlike lahenduste laiemat ja vastutustundlikku kasutamist ning andnud elanikkonnale teavet keskkonnateadlikest ökouuendusi välja töötanud ettevõtetest. Eelmisel aastal pani selle kategooria kinni suitsukonijäätmetest 3D-materjali tootev Filaret OÜ. Varem on selle auhinna võitnud veel näiteks OÜ Eesti Pandipakendi korduskasutatavate topside ja pakendite projekt. See kategooria pole olnud konkursil igal aastal, vaid aeg-ajalt. Aastal 2018 võitis selle puhastusvahendite tootja Mulieres OÜ.
Kandideeri 2023. aasta tulevikulahenduse auhinnale, kui oled viimase kahe aasta jooksul turule toonud või kasutusele võtnud ressursisäästliku uue või oluliselt täiustatud toote, teenuse, tehnoloogia või ärimudeli, mis on muutnud linnakeskkonna paremaks ja nutikamaks ning aidanud kaasa ühiskonna arengule.
See kategooria on üsna uus ja olnud konkursil vaid viimased neli aastat. Eelmisel aastal võitis selle oma targa hoone tehnoloogiaga Bisly OÜ. Nende intelligentse hoone tehnoloogia on kogu maailmas unikaalne, sest see muudab energiasäästlikuks väga erinevad hooned, näiteks kortermajad, büroohooned, koolid, aga ka spordi- ja tootmishooned. Varasematel aastatel on tunnustatud ka R8 Technologies OÜ tehisintellektuaalset tarkvaralahendust R8 Digitaalne Operaator, Roofit Solar Energy OÜ metallist päikesekatust ja Sirf OÜ masinnägemise algoritmi projekti.
Tallinn ootab kõiki pealinna ettevõtjaid osalema 2023. aasta konkursil!
Igas kategoorias valitakse välja kolm nominenti, kelle seast selgub kategooria võitja. Võitjad kuulutatakse välja 27. septembril Tallinna Ettevõtluspäeva järgsel pidulikul vastuvõtul.
Vaata, mis Tallinna Ettevõtluskonkursi 2022. aasta võitjatel öelda on: Rakett69, Kaamos ja Bisly!
Ettevõtluspäev
Ettevõtluskonkurss on osa igasügisesest Tallinna Ettevõtluspäevast, mis toimub sel aastal 26. septembril. Aasta 2023 on kuulutatud üle-euroopaliseks oskuste aastaks ja nii keskendub ka Tallinna Ettevõtluspäev oma 20 aasta juubeli puhul teemale „Tuleviku ettevõtluses maksavad oskused“. Päeva jooksul arutletakse üheskoos, kuidas on aastate jooksul muutunud teadmised ja oskused ning millised on sektorite, aga ka juhtide vajadused tänapäeval ja tulevikus. Samuti arutatakse, milliseid oskusi ja teadmisi peab omama ettevõtja ning milliseid oskusi ootab tööandja tööturult.
Tallinna ettevõtlusdirektor Kalle Killar: „Tänapäeva muutuvas maailmas on edu võti mitte ainult teadmised, vaid ka oskused. Just oskused kujundavad meie võimekust kohanduda, innustada ja luua uusi võimalusi edukaks ettevõtluseks. Ettevõtluspäev on suurepärane võimalus arutada ettevõtluse tuleviku üle, kus loovus, koostöö, tehnoloogiline osavus ja pidev õppimine on need väärtused, mis meid edule juhivad.“
Ettevõtlusoskused olid 20 aastat tagasi väga erinevad võrreldes tänapäevaga. Enamik ettevõtjaid tugines toona kohalikule turule ja rahvusvaheline kaubandus ning digitaalne äri olid lapsekingades. Ettevõtlusoskused ise põhinesid suuresti traditsiooniliselt müügioskusel, suhtlusoskusel ja rahaliste vahendite haldamisel. Tänapäeval on digitaliseerimine muutnud ettevõtluse olemust, võimaldades uusi ärimudeleid ja laiemat rahvusvahelist turgu.
Ettevõtlusoskused on muutunud mitmekesisemaks ja spetsialiseeritumaks, hõlmates nii tehnoloogia kui ka juhtimise valdkonda. Olulisemaks osaks on saanud muu hulgas turundus ja müük, mis on läinud keerumaks ning nõudlikumaks, aga pakub ka rohkem võimalusi.
Pole kahtlust, et tulevikus kasvab ettevõtlusoskuste olulisus veelgi. Ettevõtjad peavad olema võimelised kohanema kiiresti muutuva majanduskeskkonnaga ja omama laiemaid teadmisi nii tehnoloogia kui ka finantsjuhtimise valdkonnas, olgu siin näiteks robotiseerumine või tehisintellekti rakendamine.
Samuti on oluline, et ettevõtjad oleksid võimelised looma uusi ärimudeleid ja nutikaid uuenduslikke lahendusi, mis vastaksid tulevikuväljakutsetele ning -vajadustele. Mööda ei saa vaadata ka ettevõtjate kasvavast rollist ühiskonnas, kus vastutustundlik ja keskkonnahoidlik käitumine on saamas konkurentsieeliseks ja näitab eeskuju ressursside säästmisel ning jätkusuutliku keskkonna poole liikumisel. Ka juhtimisoskused muutuvad üha strateegilisemaks ja paindlikumaks, omades suuremat rolli ka meeskondade arengul ning inspireeriva töökeskkonna loomisel.
Kõigil neil teemadel toimuvad arutelud ja ettekanded 26. septembril Viru Konverentsikeskuses. Ettevõtluspäeva sisukast programmist leiab enda jaoks sobiva ürituse nii tegutsev kui ka alustav ettevõtja, tudeng või lihtsalt ettevõtlushuviline.
Ettevõtluspäeva üritustele saab tasuta registreeruda alates 12. septembrist: www.ettevotluspaev.tallinn.ee