Selgusid Tallinna selle aasta parimad ettevõtlusteod

Eile selgusid Tallinna lauluväljakul toimunud pidulikul Tallinna ettevõtlusauhindade galal selle aasta parim arendusprojekt, koostööprojekt, särav startija, turismitegu, töökohtade looja, tulevikulahendus ja ökouuendus ning anti välja auhinnad parimatele rakenduslikele teadustöödele.

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu sõnul on selleaastane ettevõtluskonkurss olnud üks läbi aegade edukamaid. „Kuigi oleks võinud eeldada, et koroonapandeemiaga kaasnenud kriis ühiskonnas ja majanduses pidurdab ettevõtlust, on tegelikult läinud kõik vastupidi. Tallinnas on viimase aastaga väga palju ette võetud ja ära tehtud, mida tõestab ka konkursile laekunud kandidaatide rekordarv,” ütles Riisalu.

Avalduste rohkus tegi žürii töö ka äärmiselt raskeks, sest väga palju oli teenuseid, tooteid ja algatusi, mis väärivad abilinnapea hinnangul kõik esiletõstmist. „Auhinna viivad aga koju need ettevõtted, kelle projekt või algatus on silma paistnud innovaatilise lähenemise poolest või avaldanud olulist mõju Tallinna ettevõtluskeskkonna arengule,” lisas ta. 

Selle aasta Tallinna ettevõtlusauhindade võitjad

Arendusprojekt 2021: Vanasadama kruiisiterminal ja katusepromenaad, arendaja AS Tallinna Sadam. Tegemist on mastaapse projektiga, mis tõi fookusesse uue linnaruumi loomise ja linna avamise merele. Multifunktsionaalne terminalihoone loob uusi ärivõimalusi nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Katusepromenaadile loodud uudne linnaruum pakub 360-kraadist vaadet merele, sadamale, laevadele ja linnale ning tänapäevaseid ruume eriilmeliste ürituste läbiviimiseks.

Koostööprojekt 2021: Intelligentse Transpordi Koostöövõrgustik – ITS Estonia OÜ, projekti eestvedaja Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit. ITS Estonia koostööprojekt on kasvanud jätkusuutlikuks intelligentsete transpordisüsteemide ning liikuvuse koostöövõrgustikuks, kuhu on koondunud üle 40 partneri. Koostöö eesmärgiks on suurendada transpordi- ja logistikasüsteemide efektiivsust, turvalisust ning jätkusuutlikkust tänu tänapäevastele info- ja kommunikatsioonitehnoloogiatele. Võrgustiku paari viimase aasta fookuses on olnud Eesti nutikate transpordilahenduste eksport ja uute pilootprojektide algatamine.

Särav startija 2021: Sixfold OÜ, tegevusala IT/logistika. Ettevõtte tehnoloogia ühendab kaupu vedavate kümnete tuhandete veokite reaalaja asukoha kaubatellimuste andmetega. Nii teavad kliendid igal ajahetkel, kus on nende kaubad ja millal jõuavad need kohale. Sixfoldi klientideks on näiteks Tesco, Nestlé, Saint-Gobain ja Coca-Cola Europacific Partners. Ettevõttes töötab 38 töötajat. 

Turismitegu 2021: U23 ja U20 Euroopa meistrivõistlused kergejõustikus Tallinn 2021, projekti eestvedaja Eesti Kergejõustikuliit. 2021. aasta juulis toimusid Tallinnas kahed rahvusvahelised tiitlivõistlused kergejõustikus – U23 ja U20 Euroopa meistrivõistlused. Tegemist on kogu Eestile ainulaadse sündmusega, kuna tavapäraselt toimuvad üritused eraldi ning U23 võistlused pidid seekord toimuma hoopis Bergenis Norras. Algse korraldaja loobumine pakkus võimaluse tuua mõlemad üritused Tallinnasse. Võistlused tõid kohale üle 3500 väliskülalise 48 riigist.

Töökohtade looja 2021: Bolt Technology OÜ. Hoolimata pandeemiast on tarkvaraettevõte Bolt jõudsalt kasvanud ja värvanud Eestisse üle 300 uue töötaja 50 rahvusest. Enamik loodud töökohti asub Tallinnas. Sinna hulka kuuluvad näiteks tarkvara- või tootearenduse, müügitöö, turunduse ja finantsvaldkonna tippspetsialistid. 

Ökouuendus 2021: Projekt Panditops, teostaja OÜ Eesti Pandipakend. Alates 2019. aastast, kui Panditops esimestel sündmustel kasutusele võeti, on ühekordsete nõude kasutamine Eestis pidevalt vähenenud. Korduskasutatavad nõud peavad vastu kuni 500 kasutuskorda, enne kui need materjalina taas ringlusesse jõuavad. Projekt sai uue hoo sisse 2021. aasta suvel, mil toimus rohkelt üritusi ning Tallinnas avati esimest korda Baltimaade suurim korduskasutatavate nõude rendi- ja pesukeskus. Selle aasta suveüritustel hoidis Panditopsi teenus ära 4 tonni prügi tekkimise. 

Tulevikulahendus 2021: Tehisintellektuaalne tarkvaralahendus R8 Digitaalne Operaator, teostaja R8 Technologies OÜ. R8 Digitaalne Operaator on ärihoonete tehnosüsteemide juhtimise tehisintellektuaalne tarkvaralahendus, mis võimaldab saavutada parema sisekliima koos madalamate energiakuludega. Lahendus põhineb olemasoleval riistvaral ega vaja lisainvesteeringuid. 

Rakenduslike teadustööde eriauhinnad

Parim teadustöö TalTechis: Pulsilaine ja hingamiskõvera sensor, teadustöö juht PhD Mart Min. Sensor võimaldab automaatselt jälgida ning analüüsida patsiendi südame- ja veresoonkonna funktsioneerimist ning hingamist ja kopsutööd – seda nii operatsioonijärgse haiglaravi kui ka sellele järgneva taastusravi käigus kodus ja perearsti juures. Andmed registreeritakse digitaalse side- ja teavitussüsteemi kaudu ning edastatakse automaatselt valvearstile või õele. Sensor on katsetusjärgus Ida-Tallinna Keskhaigla südamekeskuses.

Parim teadustöö Tallinna Ülikoolis: ALPA Kids mängude pedagoogiline analüüs, teadustöö juht Janika Leoste. Koostööprojekti raames andsid Tallinna Ülikooli teadlased ettevõtte ALPA Kids rakenduses olevatele mängudele pedagoogilise hinnangu, mis aitab arendada personaliseeritud digitaalse õpitee kontseptsiooni. Täiendatud rakendus võimaldab eelkooliealistel lastel mängupõhiselt teadmisi omandada ja lihtsustab oluliselt alghariduse distantsõpet.

Parim teadustöö Eesti Kunstiakadeemias: ELEMENTaarne bussipeatus, teadustöö autorid Sille Pihlak ja Siim Tuksam. ELEMENTaarne bussipeatus on prototüüp, mis valmis tehaspuitmaju tootva ettevõtte Arcwood tootmisjääkide kasutusvõimaluste uuringus. Teadustöö on hea näide praktilisest koostööst erasektoriga, tänu millele on võimalik uusi tootelahendusi leida. Ringmajanduse põhimõtetega hästi haakuv tulemus loob laiemaid võimalusi süsteemseks jääkmaterjalide kasutamiseks. 

Parim teadustöö Eesti rakenduskõrgkoolides: COVID-stop MANAGER, teadustöö autor Laura Keidong Tervishoiu Kõrgkoolist. COVID-stop rakenduse eesmärgiks on töökeskkonnas nakkushaiguste levikuriski vähendamine ja uute nakkuskollete tekke ennetamine. Teadustööl põhinev rakendus on kohandatav ka näiteks gripiviiruse leviku vähendamiseks. Rakendust arendab ettevõte Tervise Teejuht OÜ. 

Ettevõtluskonkurss on osa igasügisesest Tallinna Ettevõtluspäevast, mis toimus tänavu 28. oktoobril. Ettevõtluspäeva eesmärk on väärtustada ja tunnustada ettevõtlust, julgustada häid ja hulljulgeid mõtteid realiseerima ning pakkuda lisaks uutele teadmistele võimalust kontaktvõrgustikku laiendada. Tallinna Ettevõtluskeskus korraldas Ettevõtluspäeva 18. korda, selle aasta läbiv teema oli „Muutuste lainel“.