Tallinna ettevõtlusauhinnad

Selgusid Tallinna 2023. aasta parimad ettevõtlusteod

27. septembril 2023 selgusid Lennusadamas toimunud pidulikul Tallinna ettevõtlusauhindade galal aasta parim arendusprojekt, koostööprojekt, särav startija, turismitegu, töökohtade looja, tulevikulahendus ja ökouuendus ning anti välja auhinnad parimatele rakenduslikele teadustöödele.

Tallinna abilinnapea Joosep Vimma sõnul on selleaastane ettevõtluskonkurss olnud üks läbi aegade edukamaid. „Hoolimata viimastel aastatel aina uutest ette tulevatest keerukustest, on paljudel ettevõtjatel jagunud indu ja võimekust edasi püüelda ja ka teistele eeskujuks olla. Konkursile laekus rekordarv kandidaate – koos teadustööde kategooriatega 123 kandidaati,” ütles Vimm.

Kõik kandidaadid, aga eriti valitud nominendid väärivad abilinnapea hinnangul esiletõstmist. „Auhinna viivad aga koju need ettevõtted, kes on silma paistnud innovaatilise lähenemise poolest või avaldanud olulist mõju Tallinna linna või linna ettevõtluskeskkonna arengule,” lisas ta.

Selle aasta Tallinna ettevõtlusauhindade võitjad

Arendusprojekt 2023: Tähesaju Kaksikud, arendaja Restate Property Developers OÜ

Tähesaju Kaksikud on identsed multifunktsionaalsed hooned Tähesaju äripiirkonnas Lasnamäel. Uudne lahendus võimaldab ettevõtetel ühendada omavahel nii lao, kaubandus kui ka kontori funktsiooni. Projekti maksumus on 15 miljonit eurot.        

Koostööprojekt 2023: NATO DIANA innovatsioonikiirendi, projekti eestvedaja SA Tallinna Teaduspark Tehnopol

NATO innovatsiooniprojekte juhitakse Eestist. Kaitsetööstuskiirendi DIANA jõudmine Tehnopoli annab võimaluse toetada süvatehnoloogia ettevõtteid ning toob Eestisse rahvusvahelise võrgustiku kaudu maailma suurimad militaarkliendid ja investorid. Eestisse toodi kiirendi koostöös Tehnopoli, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Välisministeeriumi ja Kaitseministeeriumiga.

Särav startija 2023: Iglupark OÜ

Iglupark on koht, kus saab ühendada töö, puhkuse ja tervise. Iglupark koosneb omanäolistest väikestest disainmajakestest, mis on valmistatud Eestis, pakkudes võimalust veeta kvaliteetaega. Iglupark asub Tallinnas Noblessneri sadamas ja selle loomiseks on investeeritud peaaegu miljon eurot.

Turismitegu 2023: Taevale lähemal! Klaasliftiga Niguliste torni , SA Eesti Kunstimuuseum

Tallinna Niguliste muuseumi rekonstrueerimise eesmärk oli avada seni suletud osad, eeskätt Niguliste torn, ning võimaldada külastajatel nautida uut vaateplatvormi 50 meetri kõrgusel Tallinna vanalinna kohal. Populaarset atraktsiooni on alates märtsist külastanud üle 53 000 turisti.

Töökohtade looja 2023: Nordea Bank Abp Eesti filiaal     

Põhjamaade suurima pangandusgrupi Eesti organisatsioonis töötab peaaegu tuhat inimest. Põhjamaade klientide teenindamine toimub kahes suuremas valdkonnas − finantskuritegevuse ennetamine ja igapäevapanganduse tugiteenused. Viimase aasta jooksul on ettevõte loonud täiendavalt 169 uut töökohta Tallinnas.

Ökouuendus 2023: Green City on veebipõhine teenus, Aktsiaselts Mainor

Green City on veebipõhine teenus Ülemiste City linnakus, mis aitab 16 000 talendil ja ettevõtetel keskkonnasõbralikumalt tegutseda ja jätkusuutlikumaks muutuda. Platvorm võimaldab inimestel ja ettevõtetel jälgida oma ressursikasutust ja rakendada meetmeid, et vähendada oma keskkonnamõju.

Tulevikulahendus 2023: GScan OÜ          

Ettevõte tõi turule tööstusliku müüonskanneri, mis võimaldab objektiivsemalt hinnata ehitiste tehnilist seisukorda ja suudab avastada sügavates betoonkihtides kahjustusi ning keemilist koostist. Tehnoloogia vastab kasvavale nõudlusele ehitiste ohutuse ja energiatõhususe hindamiseks, eeskätt muinsuskaitseobjektide puhul. Lisaks toetab see Eesti sensortööstust ja aitab kaasa rohelise linna eesmärkide saavutamisele.

Rakenduslike teadustööde eriauhinnad

Eriauhind: Rakenduslik teadustöö 2023 koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga

LainePoiss – lainemõõtja veekogude seireks – teadustöö juht vanemteadur Victor Alari, MSI

TalTech teadlased lõid koostöös WiseParker OÜ-ga uudse nutika poi nimega LainePoiss, mis võimaldab mõõta merel, ookeanil ja siseveekogudel lainekõrgust, laine suunda, laine perioodi ja teisi olulisi laineparameetreid.

Eriauhind: Rakenduslik teadustöö 2023 koostöös Tallinna Ülikooliga

Rakenduslik teadustöö 2023 on Ekstratsellulaarsete vesiikulite bioanalüüs- teadustöö autor Danilo Mladenović

Doktoritöö keskendus uutele meetoditele ekstratsellulaarsete vesiikulite ehk rakkude ja kudede vahel sidesüsteemina toimivate nanoosakeste puhastamiseks, eraldamiseks ja analüüsimiseks bioloogilistest proovidest. Teadustöö viidi läbi koostöös biotehnoloogiaettevõttega HansaBioMed Life.

Eriauhind: Rakenduslik teadustöö 2023 koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga

Kogukondliku hoolitsuse teenuse kontseptsioon

Teadustöö eestvedajad Eva Liisa Kubinyi ja Maarja Mõtus

Teadustöö näitab edukat koostööd akadeemia ja avaliku sektori vahel ning tutvustab kuidas disainiprotsess aitab uuendada avalikke teenuseid, eriti vaimse tervise valdkonnas. Projekti käigus loodi ja testiti koostöös Järveotsa Perearstikeskusega kogukondliku hoolitsuse teenuse kontseptsiooni ja kaasati esmakordselt patsiendid tervishoiusüsteemi teenuste arendusse.

Eriauhind: Rakenduslik teadustöö 2023 koostöös SA Eesti Rakenduskõrgkoolid

Rakenduslik teadustöö 2023 on Ülemiste linnaku ökoloogiline jalajälg – teadustöö autor Kadri Look, Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor

Magistritöös tehti ettepanekud Ülemiste City kui targa linna ökoloogilise jalajälje arvutamiseks sobiva mudeli loomiseks, info kogumise lihtsustamiseks ja kogukonna kaasamiseks. Tööd iseloomustab lisaks tugevale teoreetilisele taustale ja andmetöötluse keerulisusele ka ettepanekute praktilisus.