Ettevõtlusauhinnad

Tallinna linn on traditsiooniliselt sügiseti toimuva Tallinna Ettevõtluspäeva raames tunnustanud kohalikke ettevõtjaid ja ettevõtluse arendajaid.  Tänavune konkurss toimus juba 19. korda.

Selle aasta Tallinna ettevõtlusauhindade võitjad:

Arendusprojekt 2022: Polarise maja Avala ärikvartalis, arendaja Kaamos Kinnisvara AS

Järvevana tee ja Filtri tee vahelisele alale loodav Avala ärikvartal on kujundamas endisest tühermaast uue ilmega ettevõtluspiirkonda. Uue 12-korruselise Polarise büroomaja valmimisega lisandus kvartalisse 11 000 ruutmeetridt A-klassi büroopinda. Keskkonnasõbraliku maja märgist LEED GOLD kandev uus büroomaja ammutab energiat Tallinna suurimast päikesepargist, hoone katus on kaetud õhku puhastava materjaliga.

Koostööprojekt 2022: Korduspakendite koostöömudeli rakendamine Ülemiste Citys

Ringo pakub korduspakendeid teenusena toidukohtadele, jaekettidele, toidutootjatele, üritustele ning toitlustajatele. Koostöös Ülemiste Cityga otsustati vähendada ärilinnakus kaasa müüdava toiduga tekkivat pakendiprügi ja linnaku keskkonnajalajälge. Teadliku koostöömudeli kaudu hoitakse ära linnakus kuni 200 000 ühekordse pakendi kasutamine aastas.

Särav startija 2022: Kvark Unicornland OÜ, Rakett69 Teadusstuudiod

Rakett69 Teadusstuudiote nime all tegutseva ettevõtte eesmärgiks on teadus- ja tehnoloogiahariduse edendamine ning nende valdkondade tutvustamine mängulisel ja kaasahaaraval moel. Teadusstuudiod avati 2021. aastal Tallinnas Ülemiste Citys ja neis on käinud üle 18 000 õpilase, üle 650 kooligrupi ning läbi on viidud üle 130 ettevõtte eriürituse ligi 3000 inimesele. Ettevõtet iseloomustab kiire käibe kasv ning kõrge lisandväärtus töötaja kohta. 

Turismitegu 2022: Iluuisutamise tiitlivõistlused 2022, korraldaja Eesti Uisuliit

Ei ole tavaline, et ühel aastal toimub ühes asukohas kolm rahvusvahelist tiitlivõistlust. Tallinnasse algselt planeeritud kaks iluuisutamise tiitlivõistlust, Euroopa Meistrivõistlused ning Nelja kontinendi Meistrivõistlused,  said lisa ka kolmanda ürituse – Juunioride Maailmameistrivõistlused – näol. Need sündmused tõid pealinna 20 000 välisturisti ööbimise ning rohkelt rahvusvahelist tuntust läbi teleülekannete. Võistlused ergutasid märkimisväärselt Tallinna turismi madalhooaega ning pälvisid tunnustust kõrgetasemelise korralduse eest. 

Töökohtade looja 2022: Lidl Eesti OÜ, tegevusvaldkond jaemüük

Saksa jaekaubandusketi Lidl sisenemine Eesti turule tihedas konkurentsis tõi esile muutusi jaekaubanduses. Ettevõtte värbamiskampaania kutsus esmakordselt esile ühiskondliku diskussiooni kaubandustöötajate palga- ja töötingimuste üle. Korraga kaheksa kaupluse avamisega üle Eesti loodi üle 800 töökoha, millest 500 Tallinnasse. 

Ökouuendus 2022: Suitsukonijäätmetest 3D materjal, Filaret OÜ

Eestis tekib hinnanguliselt 350 tonni konijäädet aastas, millest enamus visatakse loodusesse või linnatänavale. Filaret pakub selle probleemile lahendust, kogudes ja töödeldes toksilisi suitsukonisid ümber keskkonnasõbralikuks komposteeruvaks 3D printimise materjaliks, vähendades seeläbi jäätmeid uuenduslikul moel. Tulevikus on kavas ümbertöötlusesse lisada ka teisi jäätmeallikaid.

Tulevikulahendus 2022: Targa hoone tehnoloogia energiasäästmiseks, Bisly OÜ

Bisly on kiirelt kasvav ja rahvusvaheliselt laienev tehnoloogiaettevõte, mis aitab muuta hooned targa hooneautomaatika terviksüsteemiga energiatõhusaks. Uus Bisly “Digital Twin” platvorm võimaldab selle uudse lahenduse viia eksportturgudele, võimaldades juhtida hooneid ja seadmeid üle interneti ka ise eemal viibides. Eestis välja töötatud ja 2021. aastal turule toodud targa hoone tehnoloogia on ainulaadne maailmas ja muutnud oluliselt hooneautomaatika töö- ja paigalduspõhimõtteid. 

Rakenduslike teadustööde eriauhinnad:

Parim teadustöö TalTechis: Plastjäätmete koospürolüüsi meetod, teadustöö juht Olga Pihl

TalTech Virumaa kolledži Põlevkivi Kompetentsikeskuse uurimisrühm viis läbi põlevkivi ja teiste orgaaniliste materjalide koostöötlemise ja saadavate produktide omaduste uuringu, mis pakub uudset lahendust seni vaid põletamisele läinud jääkplastikutest ja nende segudest õli saamiseks põlevkiviga koostöötlemise kaudu. Uus tehnoloogia võimaldab vähendada põlevkivi kasutust ja toota samal ajal jäätmetest kasulikku toorainet.

Parim teadustöö Tallinna Ülikoolis: Ajakirjanduse tasakaalustatust mõõtev tööriist,
teadustöö autorid Indrek Ibrus, Mark Mets, Andres Karjus

Teadustöö näol on tegemist AS Ekspress Grupi poolt tellitud rakendusuuringuga, mille eesmärgiks oli leida uus, masinõppe-põhine meetod ajakirjanduse ideoloogilise kallutatuse mõõtmiseks ja hindamiseks. Uudne, tehisintellekti rakendatav mudel võimaldab prototüüpi täiustada ja automatiseerida nii, et meediaväljaande ideoloogiline hoiak on konkreetsete teemavaldkondade lõikes jooksvalt hinnatav.  

Parim teadustöö Eesti Kunstiakadeemias: Keskkonnahoidliku istemööbli prototüüpimine, autor Argo Tamm

Magistritööna valminud uuendusliku istemööbli lahendus annab panuse mööblitööstuse jätkusuutlikusesse – kergest taaskasutatavast materjalist loodud modulaarset toodet saab kergesti parandada või peale eluea lõppu osadeks võtta ja ringlusesse suunata. 

Parim teadustöö Eesti rakenduskõrgkoolides: Liiklusmärkide õppekava loomine Clevoni tehisintellektile, autor Sven-Erik Mändmaa

Koostöös Celvoniga tehtud teadustöö on suunatud Clevoni robotkullerite autonoomsuse arendamisele, mis lähtub ettevõtte tegelikest vajadustest ja nende potentsiaalsest muutumisest tulevikus. Töö tulemusena valmis Clevon Mobility andmekogu esimene versioon, mis aitab ettevõttel treenida masinõppe mudelit ning täiendada liiklusmärkide tuvastamise süsteemi.