Ainulaadne klaaslift tõi Niguliste muuseumile Tallinna aasta turismiteo tiitli

27. septembril Lennusadamas toimunud pidulikul Tallinna ettevõtlusauhindade galal kuulutati Tallinna 2023. aasta turismiteoks Eesti Kunstimuuseumi suurarendus „Taevale lähemal! Klaasliftiga Niguliste torni“.

Niguliste muuseumi klaaslift ja taevakorrus ajaloolises kirikutornis avati tänavu märtsis. Tänaseks on muuseumi klaasliftiga sõitmas käinud juba üle 55 000 külastaja.

Eesti Kunstimuuseumi peadirektori Sirje Helme sõnul on „Taevale lähemale“ mõtteviis, mis on tõenäoliselt iga arendaja põhitõde. „Alusatsime abstraktsest unistusest, seejärel algas töö projektiga. Hoone renoveerimiseks kulus aasta. Võime öelda, et tänu unistusele Niguliste liftist sai renoveeritud kogu torn, mille tehniline olukord oli kriitiline. Tänu uuele Väikese kabeli galeriile muutus ka püsiekspositsioon. Nüüd saame siia lisada oma tegevuse teise suuna – “Inimesele lähemale”. See tähendab aktiivset tööd kohaliku publikuga ning hiliskeskaja kultuuri toomist tavavaataja teadmistesse. „Taevale lähemale“ projekti olid kaasatud kõik Eesti Kunstimuuseumi osakonnad – selle suure ettevõtmise õnnestumine ja tunnustamine rõõmustab ja innustab kogu kollektiivi,“ ütles Helme.

Niguliste muuseumi klaaslifti arhitektuurse lahenduse ja kujunduse autor oli KOKO arhitektid, sisekujundaja Liis Lindvere (KOKO) ja teostaja Tarrest LT OÜ. Läbi kolme korruse kulgev lift viib taevakorrusele, kust avaneb ainulaadne vaade nelja ilmakaarde, vanalinnale ja Tallinna lahele. Mahukate ehitustööde käigus valminud lift ja taevakorrus on Eestis ainulaadsed. Liftiga saavad torni tippu sõita kõik soovijad, kaasa arvatud erivajadustega inimesed. Torni arhitektuuri ja detailidega lähemalt tutvumiseks on külastajatel võimalus liikuda korruste vahel ka taastatud tornitreppi mööda. Ehitustööd tõid uusi tuuli ka Niguliste püsiväljapanekusse. Uuendusena avati Väikese kabeli teisel korrusel uus näitusepind ehk teise korruse galerii.

Reedel, 29. septembril kell 16 toimub Niguliste muuseumis muinsuskaitsepäevade raames ekskursioon „Niguliste – uut ja vana!“. Ekskursioonil arutlevad ajaloolise pärandi kaasajaga sidumise võimaluste üle Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret ja lahendused projekteerinud sisearhitekt Liis Lindvere.

Tallinna ettevõtlusauhindade konkursile laekus kokku seitsmes põhikategoorias 70 kandidaati. Tutvu teiste kategooriate võitjatega siin.

Allikas: KunstimuuseumGalerii