Leia ja hoia oma inimesi!

Selleks korraks on 14. Tallinna Ettevõtluspäev läbi. Teemast "Väärtus peitub inimestes" inspireerituna toimus kolme päeva jooksul ühtekokku 41 seminari ja töötuba (sh esmakordselt ka noortele suunatud inspiratsioonilabor), kus kogemusi, praktilisi näpunäiteid ja vahetuid emotsioone jagati ligi 3000 ettevõtlushuvilisele. Traditsiooniliselt andis Tallinna linn üle ka tänavused ettevõtlusauhinnad. 

Suured tänud enam kui 40 koostööpartnerile, kõigile esinejatele ja osalejatele! Väärtus peitub inimestes! Uus ettevõtluspäev juba vähem kui aasta pärast.
Seniks sirvige meenutusi selle aasta üritustest:
http://ettevotluspaev.tallinn.ee/galerii/

Loov Eesti Tallinna Ettevõtluspäeval: Tee mida tead ja tea mida teed

„Kui ma oma äriga alustasin, oli mul tunne, et mind on vaja igale poole – oma ettevõttesse, ülikoolidesse õpetama, disainivaldkonda aktiivselt kaasa lööma ja veel ja veel kuhugi. Töötasin 24/7 ja ei jõudnud oma ettevõttega tegelikult kuhugi,“ rääkis tuntud nahadisainer Stella Soomlais.

Ühel hetkel tundus talle, et niimoodi enam ei saa. Vaja on end  täiendada ja oma töö ümber organiseerida. Stella taandas ennast kõikidest kohustustest peale oma ettevõtte. Tuli leida jätkusuutlik äriplaan  ning endale abilised. Stella on PESA vilistlane. 

Kokkuvõtet seminarist saab lugeda Loov Eesti lehel. 

Kaupmeeste Liit: Kaupmeeste Liit osales aktiivselt Ettevõtlusnädalal

Kaupmeste Liit osales sel aastal Ettevõtlusnädalal nii ettevõtjatele kui noortele mõeldud programmis. Ettevõtjatele korraldasime seminari ning noortele kaubandusvaldkonna ja selle töövõimaluste tutvustuse 2-päevasel messil.

Loe kokkuvõtet ettevõtluspäeva kohta Kaupmeeste Liidu kodulehelt  

Investly: Kokkuvõte Tallinna Ettevõtluspäevast 2017

3. oktoobril 2017 leidis nostalgiahõngulises Sokos Hotel Viru Konverentsikeskuses aset 14. Tallinna Ettevõtluspäev. Päeva programm oli sisutihe ja kuulaja tähelepanu nimel konkureerivaid seminare leidus kõigile – alles ettevõtja elust unistajale kuni suurte kaubanduskettide esindajateni.

Pikemalt Investly blogis

Tallinna TV: Tallinna parimaks arendusprojektiks valiti Balti jaama turg

4. oktoobri õhtul jagati juba traditsiooniliselt Tallinna ettevõtlusauhindu. Parimaks arendusprojektiks sai Balti jaama turg ning turismiteo auhinna pälvisid vanalinnas asuvad KGB kongid.

Vaata Tallinna TV videot

 

Ajaleht Pealinn: Tallinna ettevõtlusauhinnad võitsid Balti jaama turg ja KGB vangikongid

Loe täpsemalt Pealinnast  

Tallinna TV: Inspiratsioonilabor õpetab noortele, kuidas olla ettevõtlik

 Tallinna Ettevõtluspäeva raames toimub sündmuskeskuses SpaceX noortele suunatud inspiratsioonilabor, kus utsitatakse noori olema ettevõtlikud. Ettevõtlike Noorte Koja presidendi sõnul ei tohi mingil juhul peale esimesi komistuskive alla anda, vaid vapralt edasi pürgida. 

Vaata Tallinna TV videot

Tallinn tunnustas säravaimaid ettevõtjaid

4. oktoobri õhtul toimunud Tallinna ettevõtluspäeva pidulikul vastuvõtul kuulutati välja Tallinna ettevõtlusauhindade 2017 võitjad.

Tallinna ettevõtlusauhindade konkursi eesmärgiks on tunnustada ning väärtustada ettevõtjaid ning kõiki ettevõtlikke organisatsioone. Nii jagati tublimatele ettevõtjatele välja ettevõtlusauhinnad seitsmes põhikategoorias.

Parima arendusprojekti tiitli pälvis tänavu Astri Kinnisvara OÜ Balti jaama turu arenduse eest.  Vanalinna piiril lõi Astri Grupp uue kaasaegse ja arhitektuurselt põneva turu, mis on oluliselt ümber kujundanud kogu piirkonna, sh Balti jaama ümbruse kui ühe Tallinna värava.

Parimaks koostööprojektiks nimetati Omniva-Starship-Daimleri viimase miili robottarne pilootprojekt, mille eestvedajad on Aktsiaselts Eesti Post (Omniva), Starship Technologies OÜ ja Daimler AG/Mercedes-Benz. Kolme rahvusvahelise haardega eritüübilise ettevõtte koostöös on tänaseks testimisel uus teenus, mis pakub efektiivset lahendust pakkide kättetoimetamise „viimase miilil”.

2017. aasta säravaimaks startijaks tunnistati 3park . Ettevõtte põhitegevuseks on kõrg- ja madalseiklusradade ehitamine ja hooldamine. Lisaks ärimudeli ainulaadsusele iseloomustab ettevõtet kõrge lisandväärtus, käiberentaablus ning ekspordi suur osakaal müügitulust.

Parimaks turismiteoks tunnistati Pagari tänaval asuvate KGB vangikongide avamine, mille teostaja on  KISTLER-RITSO EESTI SA. Seni avalikkusele suletuks jäänud Nõukogude okupatsiooni aegne üks kurikuulsamaid ja kardetumaid eeluurimisvanglaid on sellest suvest avatud kõigile. KGB kongid kui inimõiguste ränga rikkumise vaikiv ja vahetu tunnistaja on oma autentse keskkonnaga äärmiselt huvipakkuv nii kohalikule kui välismaisele turistile.

Aasta töökohtade looja tiitli pälvis sellel aastal Pipedrive OÜ. Seitse aastat tagasi alustanud müügitarkvara pakkuv Pipedrive on üks Eesti idufirmade edulugusid. Enam kui 50 tuhat klienti 140 riigis, pea 300 töötajat Eestis, Ameerikas ja Portugalis (peatselt ka Inglismaal) – need on näitajad, mis iseloomustavad ettevõtte kiiret kasvu viimasel aastal.

Vastutustundliku ettevõtja tiitliga pärjati Telia Eesti AS. Ettevõtet iseloomustab uus, värske ja terviklik lähenemine vastutustundliku ettevõtluse kõigis allvaldkondades, sidudes need oskuslikult ettevõtte ärimudelisse. Ettevõte uus keskkonnasäästlik kontor üllatab tegevuspõhiste töökohtadega, põhjaliku kuuri on läbinud muuhulhas nii keskkonnajuhtimise standardid kui tarneahela juhtimine.

Ökouuenduse auhinna pälvis seekord HeyDay Organic OÜ uudse kõrgsurvemeetodi kasutuselevõtu eest mahemahlade tootmisel. Eelmise aasta lõpus Põhjala esimese omataolise mahemahla tehase Tallinnas avanud ettevõte on tegemas tõelist mahlarevolutsiooni, tootes 100% looduslikke mahlu kuumtöötlemata. Ainulaadne kõrgsurvemeetod võimaldab mahladele säilida värsketena ja vitamiinirikastena oluliselt pikema perioodi jooksul.

 


Koostöös Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja sihtasutusega Eesti Rakenduskõrgkoolid selgitati traditsiooniliselt välja ka selle aasta parimad rakenduslikud teadustööd.

Koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga pälvis rakendusliku teadustöö tiitli Johanna Jõekalda magistritöö Elamusandmed ruumi kujundaja, milles välja pakutud tehnika võimaldab kaasata ruumide disainiprotsessi katseisikutelt virtuaalse reaalsuse keskkonnas aju-arvuti-liidesega kogutud elamusandmed.

Koostöös Tallinna Ülikooliga sai rakendusliku teadustöö tiitli Maanteeameti tellimusel valminud liiklusteemaline õppemängukomplekt üldhariduskooli I kooliastmele. Tegu on  praktilise mängulise ja korduvkasutatava liiklusõppe vahendiga kooliõpilastele, mis erinevate meelte ja tegevuste kasutamise teel toetab progressiivse aktiveeriva õppepraktika rakendamist.  

Koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga pälvis rakendusliku teadustöö tiitli algoritmide väljatöötamine kiirendussensorite tootjale Bosch Sensortec aktiivsusmonitoride energiasäästlikemaks ja täpsemaks muutmisel. Väljatöötatud algoritmid võimaldavad klassifitseerida inimese poolt sooritatavat füüsilist tegevust ja hinnata nende käigus tarbitavat energiakulu. Teadustöö juht on prof Ivo Fridolin TTÜ tervisetehnoloogiate instituudist.

Koostöös Eesti Rakenduskõrgkoolidega sai rakendusliku teadustöö tiitli Tanel Uibokandi ja Kaur Vahtriku teadustöö, mille eesmärgiks oli leida rakendusvõimalusi kiiresti taastuvatele looduslikele ressurssidele, keskendudes seejuures põhule kui põllumajanduslikule jääkproduktile. Töö käigus valmis ka biolaguneva ühekordse põhunõu prototüüp.

 

Lisainfo:
Jaanus Vahesalu
välisprojektide juhtivspetsialist
Tallinna Ettevõtlusamet
Tel. 640 4425
e-post: jaanus.vahesalu@tallinnlv.ee 

Tallinna Ettevõtluspäev 2017

Tallinna Ettevõtlusamet korraldab 3.-5. oktoobrini Tallinna Ettevõtluspäeva, et väärtustada ettevõtlust, julgustada inimesi oma lennukaid ideid ellu viima ning pakkuda lisaks uutele teadmistele võimalust kontaktvõrgu laiendamiseks.

Juba 14. korda toimuva ettevõtluspäeva läbiv teema on  „Väärtus peitub inimestes“.

Igaühes peituvate unikaalsete oskuste abil võib ühtmoodi nii raha teenida kui panustada oluliselt ühiskonda. Tehes asju, mida oskame, väärtustame ja mis meid ka õnnelikuks teeb, seejuures teistele kasu luues, tõuseb ka üldine motiveeritus, töösuutlikkus ja elukvaliteet. Kui iseendale tööandjaks olemise algusetapil püüame eelkõige oma oskuste abil väärtust luua, siis ettevõtte kasvufaasis on kahtlemata suurimaks väärtuseks töötajad kui osa ettevõtte intellektuaalsest kapitalist, samuti tarbijad ja kliendid, kellega toimub väärtuste vahetamine toote või teenuse pakkumise ja tarbimise näol. Ettevõtluspäeval tutvustatakse uue majanduse väljakutseid, nutikaid müügivõtteid ja lahendusi, olgu need siis tootearenduse, müügi, personalivaliku, tehniliste lahenduste või millegi muuga seotud.

3. oktoobri programm on suunatud alustavale ja tegutsevale ettevõtjale, käsitledes valdkonnapõhiseid teemasid kitsamalt, spetsiifilisemalt ning pakkudes ideid ja lahendusi ettevõtte arendamiseks. 4.-5. oktoober on pühendatud noortele, sest uue ettevõtjate põlvkonna kasvatamine algab juba koolis. Seoses sellega kutsub ettevõtlusamet ellu uue interaktiivse projekti „Inspiratsioonilabor“, mille eesmärk on ühelt poolt tutvustada noortele erinevaid erialasid/valdkondi koos praktilise järgiproovimise võimalusega ja teisalt läbi edukate ettevõtjate edulugude ja kogemuste julgustada valima karjäär ettevõtluses. Inspiratsioonilabor viiakse ellu  4.-5. oktoobril kell 10-18 SpaceX sündmuskeskuses.

2017. aasta Tallinna Ülikooli rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi võitja on Tiina Liivamägi diplomitöö

2017. aasta Tallinna Ülikooli rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi võitjaks valiti Haapsalu Kolledži Käsitöötehnoloogiad ja disaini eriala vilistlase Tiina Liivamägi poolt kirjutatud diplomitöö "Liiklusteemaline õppemängukomplekt üldhariduskooli I kooliastmele".

Töö väärtuseks peeti otsest rakendatavust, lepingut Maanteeametiga ja kindla rakendusplaani olemasolu. See on ühtlasi nii hariv õppevahend lastele kui reaalne toode, mida müüa ning edasi arendada. Komisjonile meeldis ka see, et antud mängu saab edukalt kasutada nii eesti kui vene lastega. Konkreetse töö plussiks on ka valminud prototüübi kasutamise ja edasiarendamise võimalused, samuti valminud toote hea kasutajamugavus ja disain. Universaalne pildikeel ja märgisüsteem võimaldab õppemängu erinevates keeltes/maades kasutada.

Rakenduslike teadus- ja arendustööde konkurssi viiakse läbi alates 2008. aastast koostöös Tallinna Ettevõtlusametiga. Otsustuskomisjoni kuuluvad Tallinna Ülikooli, Tallinna Ettevõtlusameti ja ettevõtlussektori esindajad.

Võitja autasustamine toimub Tallinna Ettevõtlusameti korraldataval iga-aastasel Tallinna Ettevõtluspäeva pidulikul Ettevõtluspäeva galal.

 

Merilyn Rannat
Teaduskorralduse spetsialist 
Telefon: 640 9140
E-post: merilyn.rannat@tlu.ee

Семинар об Историях успеха "Бизнес-мотор: факторы ускорения и торможения"

Täna hommikul saates Koffe+ tutvustas Tallinna Ettevõtluspäeva ja 3. oktoobril kell 13.00 algavat venekeelset edulugude seminari "Бизнес-мотор: факторы ускорения и торможения" Tallinna Ettevõtluspäeva korraldustiimi liige Jelena Koffal.

Intervjuud saad vaadata lisatud ETV+ lehelt. Intervjuu algus 12:36

Edulugude seminari avaesineja Marit Tiits - sõpradele mõeldud kingitustest kasvas välja rahvusvaheline looduskosmeetika ettevõte

Tallinna Ettevõtlusamet korraldab ettevõtluspäeva raames edulugude seminari „Sidur, pidur, gaas ehk kuidas ettevõtte mootorit töös hoida“ 3. oktoobril kell 10.00-11.30 Viru Konverentsikeskuse Grande 1+2 saalis.

 

Seminari avaesineja on Marit Tiits, Nurme Looduskosmeetika tegevjuht. Marit räägib ettevõtluspäeval oma loo, kuidas kontoritöötaja hobist ja sõpradele mõeldud kingiseepidest kasvas välja rahvusvaheline looduskosmeetika pereettevõte. Loe Nurme Looduskosmeetika tegemistest siit.

Edulugude seminar  püüab leida vastust küsimusele, kuidas ettevõtte mootorit töös hoida. Millal anda veidi gaasi, vajutada pidurit või hoopis vaikselt sidurit libistada. Edulood on erinevad, vahel annavad hoogu inimesed, soodne  majanduskeskkond või uued tehnoloogiad, teisel juhul võivad samad tegurid arengut pidurdada.

Seminari käigus räägivad ettevõtjad oma loo, püüdes edasi anda oma häid ja halbu kogemusi, et seeläbi julgustada, inspireerida ja motiveerida alustavaid või juba tegutsevaid ettevõtjaid oma unistusi ja ideid ellu viima. 

Loe kõikide esinejate kohta siit

 

Registreeru seminaridele.

Rakenduslike teadus- ja arendustööde 2017. aasta konkursi võitjad rakenduskõrgkoolide seast on selgunud!

Rakenduslike teadus- ja arendustööde 2017. aasta konkursi võitjaks tunnistati rakenduskõrgkoolide seast Tanel Uibokandi ja Kaur Vahtriku ressursside tõhusa kasutamise ning keskkonnasõbraliku suunitlusega töö “Töödeldud taimse biomassi tehnoloogilised omadused ning rakendusvõimalused”.
Kaur Vahtrik ja Tanel Uibokand räägivad: “Meie põhiidee on suunata inimesi mõtlema ja tegutsema silmas pidades säästva arengu ja ringmajanduse põhimõtteid. Soovime säästa looduses pikalt taastuvaid või taastumatuid ressursse ning iga konkurss aitab meie sõnumit levitada.


Keeruline meie töö juures oli see, et Eestis täpne know-how asjast puudub. Pidime alustama täitsa nullist. Enne edukat eesmärgini jõudmist tabasid meid mitmed nii suuremad kui väiksemad tagasilöögid, kuid oleme siiralt tänulikud meie juhendajale prof. Toomas Pihlile ning koostööpartneritele – eriti Priit Saarniidule, kes meid tohutult protsessis aitasid. Koostöö viib võidule!
Tulevikus loodame, et Eestis hakatakse aina enam tähelepanu pöörama alternatiivsete ressursside kasutamisele ning Eesti tõuseb maailmas esirindele lisaks IT-le ka kui “rohelise” mõtteviisi, tehnoloogia ja elukeskkonnaga riik.
Konkursse on vaja kindlasti korraldada, et anda noortele lisamotivatsiooni ja indu edasitegutsemiseks. Lisaks rahalistele boonustele ja tunnustusele on väga tähtis ka kontaktide saamine ning suhtluse käigus tekkiva diskussiooniga tuleb välja mitmeid arenguvõimalusi ja edasiliikumissuundi.
Oleme osa võtnud mitmetest konkurssitest ning iga tagasiside on meid alati viinud uute teadmisteni, kontaktideni ning arengusuundadeni. Soovitame kõigil võimalikult paljudel konkurssitel osaleda, sest saadav tagasiside ja kogemused on hindamatud.”
Korraldajad tänavad ka Riivo Kiljakut, Mirle Lembineni, Maarja Linsit, Ron Freimanni, Olga Rogovat, Tanel Peeti ja Henrik Veenpere konkursil osalemise eest!
Hindamiskomisjoni koosoleku protokolli saab lugeda SIIT.

 

EKA tänavuse rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi võitjad valiti rekordarvu hulgast

 

Tänavu laekus EKA rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursile rekordarv ehk 27 tööd. Esimest korda olid esindatud kõik teaduskonnad: 14 tööd oli disaini-, 11 arhitektuuri-, 1 vabade kunstide ja 1 kunstikultuuri teaduskonnast. 

Laureaadid valis komisjon koosseisus Ruth-Helene Melioranski (disainiteaduskonna teadur ja õppejõud), Sille Pihlak (arhitektuuriteaduskonna nooremteadur ja õppejõud), Jaanus Vahesalu (Tallinna Ettevõtlusamet), Maria Jäärats ja Kelli Turmann (EKA teadus- ja arendusosakond). 

Teadus- ja arendusosakonna juhi Maria Jääratsi sõnul olid pea kõik tööd maailmaparandusliku ambitsiooniga: “Tõeliselt rõõmustav oli taas näha, et EKA tudengid otsivad lahendusi aktuaalsetele küsimustele. Selleks, et EKA ühiskondlikule panusele enam tähelepanu juhtida, täiendasime konkurssi kategooriaga ühiskonna heaolu ja elukeskkonda parandav töö ja see kajastus koheselt ka tööde koguarvus.”

Komisjoni sõnul oli võitjate valimine keeruline, kuna eristus terve hulk kõrgetasemelisi kandidaate. Otsuse tegemisel sai määravaks uurimistööde põhjalikkus ja terviklikkus ning praktilise väljundi olemasolu.  

2017. aasta EKA rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi tulemused:

Silmapaistev majandustegevust tõhustava väljundiga töö: Johanna Jõekalda “Elamusandmed ruumi kujundajana”. Võitjat premeeritakse sihtstipendiumiga 800 euro väärtuses. Auhind antakse pidulikult üle Tallinna Ettevõtluspäeval 4. oktoobril.  

Silmapaistev ühiskondlikku heaolu ja/või elukeskkonda parendava potentsiaaliga töö: Katrin Kabun “Kasutamata ressursist interjöörilahenduseni”. Võitjat premeeritakse sihtstipendiumiga 800 euro väärtuses.

Auhind tunnustamaks tugevat disainiuurimulikku tööd uue tehnoloogia kasutusvõimalustest: Maret Martsepp “Ultrawide-Band Technology In Medicine - Finding The Need And Value From A User’s Perspective For Eliko".  Võitjat premeeritakse sihtstipendiumiga 600 euro väärtuses.   

Palju õnne võitjatele, aitäh kõigile osalejatele ja tuult tiibadesse edasistes ettevõtmistes!

Konkurssi korraldab Eesti Kunstiakadeemia teadus- ja arendusosakond koostöös Tallinna Ettevõtlusametiga. 

Teate koostas teadus- ja arendusosakond.

Toimetas ja edastas Solveig Jahnke.

 

 

TTÜ Infotehnoloogia teaduskonna kaks uurimisprojekti on parimateks rakenduslikeks teadustöödeks

 

Vastavalt rakenduslike teadustööde konkursi statuudile (kinnitatud rektori 05.08.2011 käskkirjaga nr 138) on parimate teadustööde väljaselgitamise eesmärgiks väärtustada TTÜ liikmeskonna poolt teostatavaid rakendusliku suunitlusega uurimusi, tõsta TTÜ liikmeskonna motivatsiooni koostööks ettevõtlus- ja avaliku sektoriga ning teavitada avalikkust TTÜ oskusteabe rakendamisest majandustegevuses.

Kaks infotehnoloogia teaduskonna uurimisprojekti saavutasid konkursil tunnustusväärse koha:

 

 1. I koht - tervisetehnoloogia instituudi professor Ivo Fridolini uurimisrühm „Energiasäästlikumad ja täpsemad algoritmid kiirendussensorite tootjale Bosch Sensortec rakendamiseks aktiivsusmonitorides“, BOCH Sensortec GmbH;
 2. III koht – arvutisüsteemide instituudi dotsent Eduard Petlenkovi uurimisrühm „Tehisintellekti meetodil põhinev klientide klassifitseerimise ja riskigruppide määramise süsteem“, ERGO Insurance SE.

 

Konkursil I koha saavutanud projekti „Energiasäästlikumad ja täpsemad algoritmid kiirendussensorite tootjale Bosch Sensortec rakendamiseks aktiivsusmonitorides“ eesmärgiks oli välja töötada täpsemad ja energiasäästlikumad algoritmid ja mudelid kiirendussensoril põhineva mobiilse seadme jaoks, mis võimaldaksid klassifitseerida inimese poolt sooritatavat füüsilist tegevust ja hinnata nende käigus tarbitavat energiakulu.

TTÜ teadlaste ja ettevõtte rakendusliku koostööprojekti lõpptulemusena sai ettevõte integreeritud terviklahenduse, milles sisaldusid:

 1. optimaalsed seaded füsioloogiliste signaalide registreerimiseks kiirendussensoriga;
 2. täiendatud ja suurema täpsusega algoritmid ja mudelid, mis võimaldavad klassifitseerida inimese poolt sooritatavat füüsilist tegevust ja hinnata nende käigus tarbitavat energiakulu ettevõtte poolt juurutatavasse sensorisse mobiilsete nutikate tervisetehnoloogiate jaoks;
 3. võrdluskatsete tulemused erinevate aktiivsusmonitoride tootjate mõõtetäpsustega, mis andis infot turu hetkeolukorrast ja sisendi positsioneerumiseks.

Projekti partnerettevõtteks-tellijaks oli Bosch Sensortec GmbH Saksamaa Liitvabariigist. Tegemist on maailma juhtiva elektromehaaniliste mikrosüsteemide (MEMS - MicroElectroMechanical Systems) tootjaga – Bosch Sensorteci sensoreid kasutab kolm nutitelefoni neljast. Samuti võib nende toodangut leida nutikellade, aktiivsusmonitoride ja paljude teiste antud liiki sensoreid sisaldavate tehnoloogiate lahendustest. 

Projekti põhitäitjad:

 • Ivo Fridolin, tervisetehnoloogiate instituudi professor;
 • Kristjan Pilt, tervisetehnoloogiate instituudi dotsent;
 • Deniss Karai, tervisetehnoloogiate instituudi tehnik;
 • Gert Jervan, arvutisüsteemide instituudi professor;
 • Mairo Leier, arvutisüsteemide instituudi teadur;
 • Maksim Gorev, arvutisüsteemide instituudi teadur;
 • Magistrandid Ardo Allik, Karl Erlenheim, Siiri Mägi, Tahir Nish.

Lisaks ülalnimetatule valmisid ja kaitsti TTÜs 2016 aasta kevadsemestril projekti tulemusena kolm magistritööd. Lisaks esitati projekti tulemusena ettekanne rahvusvahelisel erialakonverentsil ja avaldatakse teaduspublikatsioon konverentsikogumikus.  

Konkursil III koha saavutanud projekti "Tehisintellekti meetoditel põhinev klientide klassifitseerimise ja riskigruppide määramise süsteem liikluskindlustuse jaoks" põhieesmärgiks oli tehisintellekti meetoditel põhineva süsteemi väljatöötamine liikluskindlustuse riskide efektiivseks hindamiseks kättesaadavate andmete alusel. Süsteemi väljatöötamisel kasutati nii projekti partneri käsutuses olevaid andmeid kui ka Eesti Liikluskindlustuse Fondi andmebaasi.

Projekti esimese osa eesmärgiks oli määrata millised andmed on kõige olulisemad liikluskindlustuse riskide määramiseks. Selleks sai väljatöötatud geneetilistel algoritmitel põhinev meetod. Järgmisteks etappideks oli klientide klassifitseerimine olemasolevate andmete alusel erinevatesse riskigruppidesse ning algoritm kindlustusjuhtumi tõenäosuse arvutamiseks.

Väljatöötatud meetod on võimeline kogu analüüsi teostama reaalajas. Algoritm on realiseeritud tarkvaraliselt ning on valmis integreerimiseks suuremasse riskide analüüsi süsteemisse. Funktsiooni sisenditeks on andmebaasidest saadaval olevad andmed ning väljundiks on kindlustuspoliisiga seotud kindlustusjuhtumi tõenäosus. Süsteemi katsetamine juhuslikult valitud poliiside peal näitas väga kõrget ennustuse täpsust.

Projekti partner ja rahastaja oli Ergo Insurance SE.
Projekti põhitäitjad:

 • Eduard Petlenkov, arvutisüsteemide instituudi dotsent, arukate süsteemide keskuse juht;
 • Aleksei Tepljakov, arvutisüsteemide instituudi arukate süsteemide keskuse teadur;
 • Kristina Vassiljeva, arvutisüsteemide instituudi arukate süsteemide keskuse dotsent.

 

Projekti täitis arukate juhtimissüsteemide uurimisgrupp, mille baasil sai 2017. aasta alguses loodud Arvutisüsteemide instituudi arukate süsteemide keskus.

Projektis osalenud tudengid on kaitsnud projekti teemal kaks lõputööd ning uurimistöö tulemused on avaldamisel teaduspublikatsioonina.

Selgunud on Tallinna ettevõtlusauhinnad 2017 nominendid

Enam kui 100 ettevõtjat, organisatsiooni ja projekti kandideeris tänavustele Tallinna  ettevõtlusauhindadele, mille põhikategooriate võitjad tehakse teatavaks 4. oktoobril Tallinna ettevõtluspäeva raames toimuval pidulikul vastuvõtul Kalevi Spordihallis.

 

Tallinna ettevõtlusauhinnad 2017 nominendid erinevate kategooriate lõikes on:

Arendusprojekt 2017
Nominendid:

 • Rotermanni kvartali laiendus – arendaja OSAÜHING DOLLIMAR INVEST
 • Haven Kakumäe - arendaja Haven Kakumäe OÜ
 • Telia peakontor WoHo kvartalis - arendaja EKEREPOL OÜ
 • Balti jaama turg – arendaja Astri Kinnisvara OÜ

Koostööprojekt 2017
Nominendid: 

 • Lennujaama tramm – projekti eestvedajad Tallinna Linnatranspordi AS ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
 • Robottarne pilootprojekt  – projekti eestvedajad Aktsiaselts Eesti Post (Omniva), Starship Technologies OÜ, Daimler AG/Mercedes-Benz
 • Smart-ID – projekti eestvedajad SK ID Solutions AS ja Cybernetica AS
 • Targa rõiva prototüüp – projekti eestvedajad Eesti IKT-klaster, Targa Elektroonika klaster ESTRONICS ja AS Protex Balti

Särav startija 2017
Nominendid:  

 • 3park OÜ  (kõrg- ja madalseiklusradade ehitamine)
 • Primend OÜ (infotehnoloogia)
 • Wooden Lifestyle OÜ (puidust tarbe- ja dekoratiivesemete tootmine)

Turismitegu 2017
Nominendid:  

 • Filmimuuseumi uus hoone ja ekspositsioon – projekti eestvedaja Eesti Ajaloomuuseumi Filmimuuseum
 • Pagari tänaval asuvate KGB vangikongide avamine külastajatele – projekti eestvedaja Kistler-Ritso Eesti Sihtasutus
 • Tallinn Open - Kristjan Palusalu noorte maadlusvõistlus – projekti eestvedaja MTÜ Tallinn Open - Kr. Palusalu Noorte Maadlusvõistlus
 • Centennial Hotell Tallinn - projekti eestvedaja Centennial Hospitality OÜ

Töökohtade looja 2017
Nominendid:  

 • Aktsiaselts Eolane Tallinn (elektroonika tootmine)
 • Osaühing Fortuna Travel (majutus ja toitlustus)
 • Pipedrive OÜ (tarkvaraarendus)
 • OÜ EUROBIO LAB (naturaalsete kosmeetikatoodete tootmine)

Vastutustundlik ettevõtja 2017
Nominendid:  

 • Leib Restoran OÜ (toitlustusteenused)
 • AS BaltCap (era- ja riskikapitali investeeringud)
 • Telia Eesti AS (telekommunikatsiooniteenused)
 • SEB Pank AS  (finantsteenused) 

Ökouuendus 2017
Nominendid:  

 • Heyday Organic OÜ – kõrgsurvemeetodi kasutuselevõtt mahemahlade tootmisel
 • Osaühing Artisana  – Round 2 ringluspõhimõtte rakendamine disainis

ERIAUHINNAD:

Rakenduslik teadustöö 2017 (koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga)
Elamusandmed ruumi kujundajana - teadustöö autor Johanna Jõekalda

Rakenduslik teadustöö 2017 (koostöös Tallinna Ülikooliga)
Liiklusteemaline õppemängukomplekt üldhariduskooli I kooliastmele - teadustöö autor Tiina Liivamägi (TLÜ Haapsalu Kolledž)

Rakenduslik teadustöö 2017 (koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga)
Algoritmid kiirendussensorite tootjale Bosch Sensortec aktiivsusmonitoride energiasäästlikemaks ja täpsemaks muutmisel – teadustöö juht Ivo Fridolin

Rakenduslik teadustöö 2017 (koostöös SA Eesti Rakenduskõrgkoolid)
Töödeldud taimse biomassi rakendusvõimalused – teadustöö autorid Tanel Uibokand ja Kaur Vahtrik (Tallinna Tehnikakõrgkool)

 

Tallinna Ettevõtlusamet korraldab ettevõtlusauhindade konkurssi iga-aastaselt sügiseti toimuva Tallinna Ettevõtluspäeva raames. Konkursi eesmärk on edendada ettevõtlikkust ning tutvustada laiemale üldsusele tegusaid ettevõtteid ja organisatsioone. Tänavune Ettevõtluspäev on järjekorras juba neljateistkümnes.

Lisainfo:

Jaanus Vahesalu
välisprojektide juhtivspetsialist
Tallinna Ettevõtlusamet
Tel. 640 4425, e-post Jaanus.Vahesalu@tallinnlv.ee

Registreerimine Tallinna Ettevõtluspäeva üritustele on avatud!

Sel sügisel juba neljateistkümnendat korda toimuv Tallinna Ettevõtluspäev avalikustas ametliku programmi, mis keskendub seekord inimestes peituvale väärtusele, analüüsides väärtuse loomist, jagamist ja vahetamist nii kodaniku/tarbija kui ettevõtja/tööandja/ teenusepakkuja vaatevinklist.

Tallinna Ettevõtluspäev mahub tänavu kolmele päevale. Põhipäevaks on 3. oktoober, mil Viru konverentsikeskuses ootab huvilisi enam kui 40 koostööpartneri poolt ettevalmistatud päevaprogramm. Mitmekesine programm sisaldab üle 50 ettevõtluse ja ettevõtlikkuse kasvatamisega seotud erineva loengu, seminari, koolituse ja töötoa. 4.-5. oktoober on pühendatud eelkõige noortele, mil Ülemiste Citys asuvasse SpaceX sündmuskeskuses avab uksed interaktiivne Inspiratsioonilabor, mis tutvustab noortele erinevaid erialasid/valdkondi läbi praktilise katsetamisvõimaluse ning edukate ettevõtjate edulugude.  

Traditsiooniliselt tunnustab Tallinna linn ettevõtluspäeva raames ka tublimaid ettevõtjaid ning ettevõtluse arendajaid. Käesoleva aasta ettevõtlusauhinnad kategooriates Arendusprojekt, Koostööprojekt, Särav startija, Turismitegu, Töökohtade looja, Vastutustundlik ettevõtja ja Ökouuendus tehakse teatavaks 4. oktoobril 2017 toimuval pidulikul vastuvõtul.

Registreerimine ettevõtluspäeva üritustele on avatud veebilehel ettevotluspaev.tallinn.ee/programm/. Kogu programm on huvilistele tasuta.

Kohtumiseni Tallinna Ettevõtluspäeval!

 

Lisaaeg ettevõtlusauhindade konkursile kandideerijatele

Tulles vastu ettevõtjate soovile saada veidi lisaaega taotluste vormistamiseks, pikendatakse Tallinna ettevõtlusauhindade konkursi lõpptähtaega kuni 15. septembrini. Ettevõtlusauhindade projektijuhi Jaanus Vahesalu sõnul on tavaks saanud, et taotluste esitamine jäetakse ikka enamasti viimasele päevale. Siis tekib üldjuhul aga lisaküsimusi, millele vastamine nõuab veidi lisaaega. "Oleme sellega juba ette arvestanud. Septembris toimub mitmeid ettevõtluskonkursse ning kandideerijad peaksid rahulikult jõudma ka konkursitingimustesse süveneda", ütles Vahesalu. 

Auhindadele kandideerijate seast valitakse igas kategoorias välja kolm auhinna nominenti, kelle seast selgub kategooria võitja. Võitjad kuulutatakse välja Tallinna Ettevõtluspäeva pidulikul vastuvõtul, mis toimub 4. oktoobril 2017.

Paberivaba e-kviitung on saanud reaalsuseks

Tallinna ettevõtlusauhinnad 2016 võitja kategoorias ÖKOUUENDUS oli E-kviitungi projekt.

E-kviitung on Omniva juhitud ning koostöös rahvusvahelise konsortsiumiga välja töötatud teenus, mis aitab kaupmeestel ja ostjatel loobuda järk-järgult paberkviitungitest.

 
Alexela Oil AS on esimene ettevõtte, kes hakkas hiljuti väljastama universaalseid masinloetavaid e-kviitungeid. Täna on tanklakett oma soodus- ning maksekaardi omanikele vahendamas juba ligi 10 000 e-kviitungit päevas.
 
Omniva poolt välja arendatud e-kviitungi ametlikku kasutuselevõttu märkis tänane Alexela Kakumäe Haven sadamatankla avamine, kus sooritati nii näidistankimine, kui väljastati ka kütuse ostu kinnituseks üks digitaalne e-kviitung.
 
Omniva infoäri valdkonna juhi Sander Aasna sõnul on pika pingutuse järel jõutud selleni, et e-kviitungi idee on tänaseks reaalsuseks saanud. „Keskmiselt saab igaüks meist neli kviitungit nädalas. Nüüd võib see arv kütusetšekkide arvelt juba oluliselt väheneda,“ selgitas Aasna. Tema sõnul muutub e-kviitungi kasutegur üha suuremaks kasutajate rohkuse arvelt. „Mida rohkem on meil nii tarbijaid kui ka kaupmehi, kes e-kviitungit kasutavad, seda rohkem võimalusi pakub ka e-kviitungi kasutajaportaal,“ lisas Aasna.
 
„Kuna teenus on koostöös Alexelaga tänaseks edukalt käivitatud, ootamegi nüüd järgmisi kaupmehi, kes esimesest julgest eeskuju võtaks. Võidab sellest tegelikult nii klient kui ka kaupmees,“ selgitas Aasna.
 
Artikkel jätkub Omniva kodulehel

Oma ala parimaid ootavad linna ettevõtlusauhinnad

Linna žürii valib näiteks parima alustava ettevõtte, tublima töökohtade looja ja vastutustundliku ettevõtte.

Konkurss selgitab parima ettevõtlust või turismi soosiva kinnisvaraarenduse ja ettevõtete vahelise koostööprojekti. Samuti valib žürii parima alustava ettevõtte, töökohtade looja ja vastutustundliku ettevõtte. Veel selgub parim turismitegu ja nutikama ökouuenduse turule tooja.

Oma kandidatuuri saab üles seada kuni 11. septembrini linna ettevõtluspäeva kodulehel http://ettevotluspaev.tallinn.ee/auhinnad/. Igas kategoorias valitakse välja kolm auhinna nominenti, kelle seast selgitatakse välja võitja.

"Igaühes peituvate unikaalsete oskuste abil võib ühtmoodi nii raha teenida kui panustada oluliselt ühiskonda," selgitas abilinnapea Eha Võrk. "Tehes asju, mida oskame ja väärtustame ja mis meid ka õnnelikuks teevad, seejuures teistele kasu luues, tõuseb ka üldine motiveeritus, töösuutlikkus ja elukvaliteet."

Annab uut hoogu

Linna ettevõtluse arendamise osakonna juhtivspetsialisti Jaanus Vahesalu sõnul sõltub ühe või teise paiga areng paljuski sealsest ettevõtlusest. "Kuigi võiduga ei kaasne rahalisi auhindu, annab konkursil osalemine hea võimaluse tutvustada oma ettevõtte tegemisi laiemale üldsusele ning saada tehtud tööle ja arengusuundadele positiivset tagasisidet," rääkis Vahesalu. "Iga tunnustus motiveerib loodetavasti kogu ettevõtte töötajaskonda ja aitab tervikuna tõsta ettevõtte sisekliimat."

Näiteks on konkurss andnud uut hoogu minikodu Koda arendajaile, kes mullu ökouuenduse auhinnale kandideerides pälvisid ka Ameerika arhitektuuriauhinna sisearhitektuuri hõbemedali. "Ka Omniva juhitud e-kviitungi projekt, mis pälvis mullu linna ökouuenduse auhinna, jõudis tehnoloogilise innovatsiooni kategooria nominentide sekka Rootsi äriauhindade, Norra innovatsiooniauhinna konkursil ja Euroopa äriauhindade finaalis," rääkis Vahesalu. "Hea näide on selliste rahvusvaheliste suurprojektide nagu Hilton hotelli tulek Tallinnasse, mille arendaja Olympic Entertainment Group pälvis võidud linna ettevõtluskonkursi arendusprojekti ja turismiteo kategooriates. Hotelli arendus tõi tallinlastele rohkelt uusi töökohti."

Lihtne ankeet

Vahesalu sõnul on osalusankeedid lihtsa ülesehitusega. "Küll aga tasub jälgida, et kirja saaks kõik oluline," mainis ta. "Liiga lakooniline ankeet ei pruugi ettevõtte tegevust või projekti erilisust piisavalt selgelt esile tuua, seda enam, kui tegemist on väikeettevõttega. Liialt pikkadest tekstidest ei pruugi samas olulisim enam välja tulla. Kindlasti peab arvestama sellega, et hinnatakse just ettevõtte viimase aasta tegemisi ja saavutusi."

Igas seitsmes kategoorias valib žürii välja kolm auhinna nominenti, kelle seast selgitatakse välja kategooria võitja. Lisaks antakse ettevõtluspäeval koos tehnikaülikooli, Tallinna ülikooli, kunstiakadeemia ning SA Eesti Rakenduskõrgkoolidega traditsiooniliselt üle eriauhinnad aasta parimatele rakenduslikele teadustöödele.

Võitjad kuulutatakse välja Tallinna ettevõtluspäeva pidulikul vastuvõtul 4. oktoobril.

Tule Tallinna ettevõtluspäevale!

• Tallinna ettevõtluspäev toimub 3.-5. oktoobrini ja see on kõigile huvilistele tasuta. Päeva teema on "Väärtus peitub inimestes".

• Ettevõtluspäev tutvustab uue majanduse väljakutseid, nutikaid müügivõtteid ja lahendusi, olgu need siis seotud tootearendusega, müügi, personalivaliku, tehniliste lahenduste vms. 

Delfi: Ettevõtlusnädal julgustab kooliõpilasi ettevõtlikult mõtlema

Eesti ettevõtjad ja tippjuhid külastavad oktoobri algul toimuval ettevõtlusnädalal kesk- ja kutsekoole, et julgustada noori õppureid ettevõtlikult mõtlema.

Loe edasi Delfist

Konkurss „Tallinna ettevõtlusauhinnad 2017“ on avatud!

Tallinna linn on traditsiooniliselt sügiseti toimuva Tallinna Ettevõtluspäeva raames tunnustanud kohalikke ettevõtjaid ja ettevõtluse arendajaid.  Tänavune konkurss toimub juba 14. korda.

Konkursi raames tunnustatakse erinevate kategooriate lõikes parimat ettevõtlust või turismi soosivat kinnisvaraalast arendusprojekti, ettevõtetevahelist koostööprojekti, alustavat ettevõtet, turismitegu, töökohtade loojat, vastutustundlikku ettevõtet ning keskkonnasäästliku ökouuenduse turuletoojat.

 Lisaks seitsmele põhikategooriale antakse ettevõtluspäeval koostöös Tallinna Tehnikaülikooli, Tallinna Ülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ning Sihtasutusega Eesti Rakenduskõrgkoolid traditsiooniliselt üle ka eriauhinnad aasta parimatele rakenduslikele teadustöödele.

Konkurss on avatud  kuni 11. septembrini. Oma kandidatuuri saab üles seada Tallinna Ettevõtluspäeva kodulehel rubriigis Ettevõtlusauhinnad

Igas kategoorias valitakse välja kolm auhinna nominenti, kelle seast selgitatakse välja kategooria võitja. Võitjad kuulutatakse välja Tallinna Ettevõtluspäeva pidulikul vastuvõtul, mis toimub 4. oktoobril 2017.

Tallina Ettevõtluspäev toimub 3.-5. oktoobrini 2017. Ettevõtluspäeva eesmärk on väärtustada ja tunnustada ettevõtlust, julgustada häid ja hulljulgeid mõtteid realiseerima ning pakkuda lisaks uutele teadmistele võimalust kontaktvõrgustiku laiendamiseks. Tallinna Ettevõtlusamet korraldab ettevõtluspäeva 14. korda, selle aasta läbiv teema on „Väärtus peitub inimestes“. Ettevõtluspäeval osalemine on tasuta.

Konkursi lisainfo: Jaanus Vahesalu, tel. 640 4425, e-post Jaanus.Vahesalu@tallinnlv.ee.